Stable (latest release) - en to he translation catalogue (132 entries)

en: The API key you entered could not be verified.
he: לא ניתן לאמת את המפתח שהוזן.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
he: השרת אינו יכול לבצע בקשות SSL; יש ליצור קשר עם מנהל האתר כדי להוסיף תמיכה בבקשות SSL.

en: Temporarily disabled.
he: לא פעיל זמנית.

en: All systems functional.
he: כל פונקיות המערכת.

en: Enabled.
he: פעיל.

en: Disabled.
he: לא פעיל.

en: SSL Status
he: סטטוס SSL

en: This comment was reported as spam.
he: תגובה זו דווחה כתגובת זבל.

en: %s ago
he: לפני %s

en: Un-spammed by %s
he: סומן כתגובת לגיטימית על ידי %s

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
he: נא לבדוק את <a href="%s">ההגדרות של אקיזמט</a> וליצור קשר עם ספק האחסון אם הבעיה ממשיכה.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
he: ישנן מספר תגובות שעדיין לא נבדקו על ידי אקיזמט. הן מופיעות כרגע כממתינות לאישור, עד לבדיקה שתיעשה באופן אוטומטי מאוחר יותר.

en: Activate Akismet
he: להפעיל את אקיזמט

en: Get your API key
he: לקבל מפתח API

en: If you already know your API key.
he: אם ידוע לך מפתח ה-API שלך.

en: Reactivate Akismet
he: להפעיל מחדש את אקיזמט

en: Your subscription for %s is cancelled
he: המנוי שלך עבור %s בוטל

en: There is a problem with your API key.
he: יש בעיה עם המפתח שלך.

en: Cancelled
he: מבוטל

en: Suspended
he: מושהה

en: Missing
he: חסר

en: No Subscription Found
he: לא נמצא מנוי

en: Active
he: פעיל

en: Strictness
he: רמת סינון

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
he: למחוק מייד את הספאם הנפוץ והגרוע ביותר כך שלא אראה אותו לעולם.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
he: תמיד להעביר את כל הספאם לתיקיית הספאם לצורך מעקב.

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
he: ניתן לבחור מחיקה אוטומטית של הספאם הגרוע ביותר, או לחלופין להשאירו בתיקיית הספאם.

en: Comments
he: תגובות

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
he: אקיזמט %s פועל רק תחת וורדפרס 3.0 או גרסאות חדשות יותר.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
he: המפתח שהוזן אינו תקין.

en: Network functions are disabled.
he: פונקציות הרשת לא זמינות.

en: Akismet has detected a problem.
he: בעיה באקיזמט.

en: Use this key
he: להשתמש במפתח זה

en: Manually enter an API key
he: להזין מפתח API באופן ידני

en: Connected via Jetpack
he: מחובר באמצעות Jetpack

en: Akismet Error Code: %s
he: קוד שגיאה של אקיזמט: %s

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
he: למידע נוסף: %s

en: Akismet can&#8217;t connect to your site.
he: לא הצלחנו להתחבר לאתר שלך.

en: Contact Akismet support
he: ליצור קשר עם התמיכה של אקיזמט

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
he: מצב בטוח: תמיד להעביר את הספאם לתייקיית הספאם לצורך בקרה.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
he: נא ליצור קשר עם <a href="%s" target="_blank">התמיכה של אקיזמט</a> לעזרה.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
he: תוכל/י לעזור לנו להילחם בספאם ולשדרג את המנוי שלך <a href="%s" target="_blank">באמצעות תשלום סמלי</a>.

en: Akismet anti-spam strictness
he: רמת ההגנה של אקיזמט

en: Your subscription for %s is suspended
he: המנוי שלך עבור %s מושהה

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
he: מצב קשוח: למחוק מיידית את הספאם הגרוע והנפוץ ביותר.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
he: כדי להפעיל מחדש את המנוי, יש לעבור <a href="%s" target="_blank">לעמוד החשבון של אקיזמט</a>.

en: Activate your Akismet account
he: הפעל חשבון אקיזמט

en: Show approved comments
he: הצג תגובות שאושרו

en: Awaiting spam check
he: ממתין לבדיקת ספאם

en: Akismet Widget
he: וידג'ט אקיזמט

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
he: הצג את מספר תגובות הזבל שאקיזמט איתר.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
he[0]: <strong class="count">תגובת זבל %1$s</strong> נחסמה על ידי <strong>אקיזמט</strong>
he[1]: <strong class="count">%1$s תגובות זבל</strong> נחסמו על ידי <strong>אקיזמט</strong>

en: Settings
he: הגדרות

en: Cheatin&#8217; uh?
he: מרמה, אה?

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
he[0]: <a href="%1$s">אקיזמט</a> סינן %2$s תגובות זבל.
he[1]: <a href="%1$s">אקיזמט</a> סינן %2$s תגובות זבל.

en: Flagged as spam by Akismet
he: תגובת זבל

en: History
he: היסטוריה

[ctx: comments]
en: Spam
he: תגובת זבל

en: Cleared by Akismet
he: אושר על ידי אקיזמט

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
he: אקיזמט סימן תגובה זו כתגובת זבל במהלך בדיקה אוטומטית.

en: Comment status was changed to %s
he: סטאטוס התגובה שונה ל%s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
he: אקיזמט אישר תגובה זו במהלך סריקה אוטומטית.

en: View comment history
he: צפה בהיסטוריית תגובות

note: #-#-#-#-#  tmp-akismet.pot (Akismet 3.1.7)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Akismet
he: אקיזמט

en: Flagged as spam by %s
he: סומנה כתגובת זבל על ידי %s

en: Spam Blocked
he: תגובות נחסמו

en: Title:
he: כותרת:

en: Akismet Configuration
he: הגדרות אקיזמט

en: Akismet Stats
he: סטטיסטיקות אקיזמט

en: Check for Spam
he: מצא תגובות זבל

en: Overview
he: סקירה

en: For more information:
he: למידע נוסף

en: Change
he: לשנות

en: Save Changes
he: שמור שינויים

en: Status
he: מצב

en: Enter/remove an API key.
he: להזין/להסיר מפתח API.

en: Akismet Support
he: התמיכה של אקיזמט

en: Accuracy
he: דיוק

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
he: <a href="%s">אקיזמט</a> מונע מתגובות הספאם להגיע לבלוג שלך.

en: Akismet Setup
he: התקנת אקיזמט

en: Past six months
he: בשישה חודשים האחרונים

en: Akismet FAQ
he: שאלות נפוצות של אקיזמט

en: Removing...
he: מסיר...

en: Cleaning up spam takes time.
he: מחיקת ספאם אורכת זמן.

en: Account
he: חשבון

en: Remove this URL
he: להסיר כתובת URL

en: URL removed
he: כתובת URL  הוסרה

en: (undo)
he: (לבטל)

en: If you already have an API key
he: אם כבר יש לך מפתח API

en: Re-adding...
he: מוסיף מחדש...

en: API Key
he: מפתח API

en: Upgrade
he: לשדרג

en: Note:
he: הערה:

en: Click the Use this Key button.
he: לחצ/י על כפתור ״להשתמש במפתח זה״.

en: Subscription Type
he: סוג מנוי

en: Spam blocked | Spam blocked
he[0]: ספאם שנחסם

en: All time
he: מצטבר

en: Next Billing Date
he: תאריך החיוב הבא

en: The Akismet subscription plan
he: תכנית המנוי של אקיזמט

en: Copy and paste the API key into the text field.
he: העתק/י והדבק/י את מפתח הAPI לשדה המתאים.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
he: יש צורך להזין מפתח API כדי להפעיל את אקיזמט באתר שלך.

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
he: בעמוד זה, ניתן להוסיף או להסיר מפתח API, לראות את פרטי החשבון, וסטטיסטיקה אודות הספאם באתר.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
he: נא <a href="%1$s">לשדרג את וורדפרס</a> לגרסה עדכנית, או <a href="%2$s">לחזור לגרסה 2.4 של תוסף אקיזמט</a>.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
he[0]: <a href="%1$s">אקיזמט</a> הגן על האתר שלך מפני <a href="%2$s">תגובת ספאם אחת</a>.
he[1]: <a href="%1$s">אקיזמט</a> הגן על האתר שלך מפני <a href="%2$s">%3$s תגובות ספאם</a>.

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
he: להציג את מספר התגובות שאושרו ליד השם של כתובת התגובה בעמוד רשימת התגובות.

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
he: בעמוד זה ניתן להגדיר את תוסף אקיזמט.

en: Enter an API Key
he: הזנת מפתח API

en: Disconnect this account
he: לנתק חשבון זה

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
he: לאקיזמט %s נדרשת גרסת וורדפרס %s או מעלה.

en: New to Akismet
he: חדש עם אקיזמט

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
he: להרשם לחשבון באתר %s ולקבל מפתח API.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
he: בעמוד הזה ניתן לראות סטטיסטיקה אודות הספאם שסונן באתר שלך.

en: Show the number of approved comments beside each comment author
he: להציג את מספר התגובות המאושרות ליד שם כותב התגובה

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
he: מצב המנוי - פעיל, מבוטל, או מושהה.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
he[0]: כרגע ממתינה <a href="%2$s">תגובת אחת</a> לבדיקת ספאם.
he[1]: כרגע ממתינות <a href="%2$s">%1$s תגובות</a> לבדיקת ספאם.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
he: אין כרגע תגובות<a href='%s'>ממתינות</a> לבדיקת ספאם.

en: Summaries
he: סיכומים

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
he: תגובה סומנה על ידי wp_blacklist_check.

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
he: %1$s שינה את הסטטוס של התגובה ל%2$s.

en: %s reported this comment as spam.
he: %s סימן תגובה זו כתגובת זבל.

en: %s reported this comment as not spam.
he: %s סימן תגובה זו כתגובה מאושרת.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
he[0]:  <a href="%1$s">תגובות זבל</a> מעל יום 1 ימחקו אוטומטית.
he[1]:  <a href="%1$s">תגובות זבל</a> מעל %2$d ימים ימחקו אוטומטית.

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
he: אקיזמט לא יכול לבצע בדיקה חוזרת לתגובה (שגיאה: %s).

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
he: אקיזמט ביצע בדיקה חוזרת וסימן את התגובה כתגובת זבל.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
he: אקיזמט ביצע בדיקה חוזרת ואישר את התגובה.

en: Akismet caught this comment as spam.
he: אקיזמט סימן תגובה זו כתגובת זבל.

en: Akismet cleared this comment.
he: אקיזמט אישר תגובה זו.

en: %s approved | %s approved
he[0]: תגובה %s אושרה
he[1]: %s תגובות אושרו

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
he: לא לדאוג! צרו עמנו קשר ואנחנו נפתור את הבעיה.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
he: חברת האחסון או מנהל השרת ביטלו את אפשרות השימוש בפונקציית <code>gethostbynamel</code>.  <strong>לא ניתן להפעיל את אקיזמט עד שבעיה זו תתוקן.</strong> נא ליצור קשר עם חברת האחסון או מנהל השרת, ולספק להם את<a href="%s" target="_blank">המידע הזה אודות דרישות המערכת של אקיזמט</a>.

en: Your firewall may be blocking Akismet. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
he: יתכן שחומת אש בשרת חוסמת את האקיזמט. יש ליצור קשר עם חברת האחסון, והפנות אותם <a href="%s" target="_blank">למדריך שלנו אודות חומות אש</a>.

en: Comment History
he: היסטוריית תגובות
