Twenty Fourteen - en to he translation catalogue (93 entries)

en: Proudly powered by %s
he: פועל על %s

en: Daily Archives: %s
he: ארכיון יומי: %s

en: Monthly Archives: %s
he: ארכיון חודשי: %s

en: Yearly Archives: %s
he: ארכיון שנתי: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
he: צוות וורדפרס

en: Comments are closed.
he: סגור לתגובות.

en: Search
he: חיפוש

en: Archives
he: ארכיון

en: Pages:
he: עמודים:

en: Page %s
he: עמוד %s

en: Primary Menu
he: תפריט ראשי

en: &larr; Previous
he: תמונה קודמת

en: Next &rarr;
he: תמונה הבאה

en: Edit
he: עריכה

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
he[0]: תגובה אחת &ldquo;%2$s&rdquo;
he[1]: %1$s תגובות &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
he: קטגוריה: %s

en: Comment navigation
he: ניווט תגובות

en: &larr; Older Comments
he: תגובות ישנות יותר

en: Newer Comments &rarr;
he: תגובות חדשות יותר

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
he: המשך לקרוא <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: Leave a comment
he: השארת תגובה

en: Nothing Found
he: לא נמצא

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
he: מוכן לפרסם את הפוסט הראשון שלך? <a href="%1$s">התחל כאן</a>.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
he: נראה כי לא ניתן למצוא את מה שחיפשת, אולי חיפוש יעזור.

en: Post navigation
he: ניווט פוסטים

en: Sticky
he: דביק

en: Skip to content
he: דילוג לתוכן

en: Search Results for: %s
he: תוצאות חיפוש עבור %s

en: Tag Archives: %s
he: תגית: %s

en: Previous
he: קודם

en: Next
he: הבא

en: All posts by %s
he: כל הפוסטים מאת %s

en: Posts navigation
he: ניווט פוסטים

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
he: <span class="meta-nav">פורסם ב</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
he: <span class="meta-nav">פוסט קודם</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
he: <span class="meta-nav">פוסט הבא</span>%title

en: Title:
he: כותרת:

en: Number of posts to show:
he: מספר פוסטים להצגה:

en: 1 Comment
he: תגובה אחת

en: % Comments
he: % תגובות

en: Videos
he: ווידאו

[ctx: Lato font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
he: off

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
he: רוחב מלא

en: Previous Image
he: תמונה קודמת

en: Next Image
he: תמונה הבאה

en: Audio
he: אודיו

en: Images
he: תמונות

en: Galleries
he: גלריות

en: Links
he: קישורים

en: Quotes
he: ציטוטים

en: Asides
he: הערות

en: Layout
he: פריסה

en: Grid
he: רשת

en: Slider
he: סליידר

en: Site Title Color
he: צבע כותרת אתר

en: Twenty Fourteen Ephemera
he: בר חלוף

en: Post format to show:
he: פורמטים להצגה:

en: Top primary menu
he: תפריט עליון ראשי

en: Primary Sidebar
he: סרגל צדדי ראשי

en: Secondary menu in left sidebar
he: תפריט משנה בסרגל הצדדי

en: Footer Widget Area
he: אזור וידג&#8216;טים תחתון

en: Featured Content
he: תוכן ראשי

en: Content Sidebar
he: תוכן סרגל צדדי

en: %d Article | %d Articles
he[0]: מאמר %d
he[1]: %d מאמרים

en: Additional sidebar that appears on the right.
he: סרגל צדדי נוסף שמופיע משמאל.

en: Tag Name
he: שם תגית

en: Main sidebar that appears on the left.
he: הסרגל צדדי הראשי מופיע מימין.

en: Appears in the footer section of the site.
he: מופיע בחלק התחתון של האתר.

en: Background may only be visible on wide screens.
he: רקע האתר נראה רק במסכים רחבים במיוחד.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
he: עמוד כותבים

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
he[0]: גלריה זו מכילה <a href="%1$s" rel="bookmark">תמונה אחת</a>.
he[1]: הגלריה מכילה <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s תמונות</a>.

en: Display Site Title &amp; Tagline
he: הצג כותרת ותיאור אתר

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
he: אל תציג תגיות האתר.

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
he: למדריכים מעמיקים ומפורטים, וטיפים נוספים, גשו אל <a href="%s">התיעוד של Twenty Fourteen</a>.

en: Not Found
he: לא נמצא

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
he: לא נמצאו תוצאות התואמות לביטוי החיפוש, ניתן לנסות שוב עם ביטויים אחרים.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
he: נראה כי אין כאן כלום. אולי כדאי לנסות את אפשרות החיפוש.

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
he: השתמשו ב<a href="%1$s">תגית</a> כדי לקדם תכנים בעמוד הראשי. אם לא ימצאו תכנים עם התגית הזו, יוצגו במקום <a href="%2$s">הפוסטים הדביקים</a>.

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
he: השתמשו בוידג'ט זה כדי להציג הערות, ציטוטים, וידיאו, אודיו, תמונות, גלריות, וקישורים אחרונים.

en: More links
he: קישורים נוספים

en: More galleries
he: גלריות נוספות

en: More quotes
he: ציטוטים נוספים

note: translators: used with More archives link
en: %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
he: %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: More videos
he: קטעי ווידאו נוספים

en: More audio
he: קטעי אודיו נוספים

en: More asides
he: הערות נוספות

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
he: מאפייני העמוד הראשי מאפשרים להציג עד 6 פוסטים המוצגים באופן קבוע ברשת או בסליידר, דרך <a href="%1$s">התגית הזו</a>; ניתן לשנות את התגית והפריסה במסך <a href="%2$s">עיצוב &larr; התאמה אישית</a>. אם אין פוסטים בתגית, יוצגו במקום זאת <a href="%3$s">הפוסטים הדביקים</a>.

en: More images
he: תמונות נוספות

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
he: שפרו את עיצוב האתר תוך שימוש ב<a href="%s">תמונות ראשיות</a> לתכנים. הדבר מאפשר לשייך תמונות לתכנים מבלי להכניס אותן לתוכן. התבנית Twenty Fourteen עושה שימוש בתמונות ראשיות לפוסטים ועמודים, מעל לכותרת ובאזור התכנים המקודמים בעמוד הבית.

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
he: דרישת המינימום להפעלת התבנית Twenty Fourteen היא וורדפרס בגרסה 3.6. האתר מפעיל וורדפרס בגרסה %s. יש לשדרג את גרסת וורדפרס ולנסות שנית.

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
he: ב-2014, תבנית בברירת מחדל המאפשרת ליצור אתר דמוי מגזין המותאם גם להצגה במכשירים סלולריים וטאבלטים. הציגו את התוכן האהוב עליכם בעמוד הראשי באמצעות סליידר או רשת תמונות. עשו שימוש בשלושת אזורי הווידג'טים השונים להתאים את האתר והתוכן לצרכים שלכם. בנוסף, כוללת התבנית גם תצוגה ברוחב-מלא לעמודים, ועמוד כותבים להצגת הכותבים באתר. יצירת אתר דמוי מגזין עם וורדפרס מעולם לא הייתה קלה יותר.

en: May only be visible on wide screens.
he: מוצג רק במסכים רחבים.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
he: להמשיך לקרוא %s <span class="meta-nav">&larr;</span>
